Witaminy A i E – czy warto je suplementować?

Witaminy stanowią bardzo ważny element codziennej diety człowieka. Powinny być dostarczane każdego dnia, w najbardziej skoncentrowanej, pełnowartościowej i najwyższej jakościowo formie – za pomocą suplementów diety. Witaminy warunkują w zasadzie wszystkie procesy, przemiany zachodzące w organizmie, a ponadto są pierwiastkami odżywczymi, równoważącymi i warunkującymi. Szczególnie witaminy A i E, rozpuszczalne w tłuszczach, a zatem łatwo przyswajalne, odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu każdego z nas. Kojarzymy je z dobrego działania na skórę, paznokcie oraz włosy. Mają one również wpływ na dostateczne nawilżenie, a także odżywienie strukturalnych odcinków naszego ciała. Witaminy A i E chronią organizm (tworzą bariery zapobiegające atakom bakterii, wirusów, drobnoustrojów oraz grzybów), a także budują jego naturalną odporność, wspierając i umacniając układ immunologiczny.

Witamina A – opoka dla oczu 

Witamina A jest tworzona z tak zwanej prowitaminy, którą jest znany wszystkim beta-karoten, zlokalizowany w większości suplementów diety, w kolorowych warzywach (uaktywnia się on pod wpływem temperatury oraz w obecności tłuszczu). Wraz z witaminą E wpływa na prawidłowy stan skóry, a także wytworów naskórka (brodawki, pieprzyki, blizny etc.) oraz błon śluzowych. Witamina A szczególnie ochrania wewnętrzne ściany nabłonkowe przed różnorodnymi infekcjami, a przy tym zapewnia prawidłowy rozwój oraz kondycję kości, a także zróżnicowanie się hierarchii ich komórek.

Co więcej – suplement ten aktywnie uczestniczy w syntezie kolagenu, a także jest uznawana za jeden z najlepszych przeciwutleniaczy wykazujących działanie antynowotworowe (nawet w przypadku ostrych objawów rakowych). Do najważniejszych funkcji witaminy A należą: szczególna ochrona oczu (ich błon oraz poszczególnych części), odbiór i transport bodźców wzrokowych, a także prawidłowe i niezakłócone niczym widzenie.

Witamina E – eliksir młodości 

Witamina E pozostaje szczególnie ważna dla kobiet. Do jej zadań należy dbałość o włosy, skórę, paznokcie oraz błony śluzowe. Dla człowieka najcenniejszą formą witaminy E pozostaje alfa-tokoferol, czyli najsilniejszy z przeciwutleniaczy, to właśnie dlatego nazywana jest witaminą młodości. Suplement ten oczywiście współdziała z witaminą A i tworzą kompatybilną całość, oddziałując w syntezie i pozostając od siebie w pewien sposób zależnymi. Witamina E chroni erytrocyty, czyli czerwone krwinki, przed całkowitym lub połowicznym rozpadem, jak również warunkuje procesy budujące, tudzież wzmacniające naczynia krwionośne. Jest powszechnie stosowana w leczeniu niepłodności u mężczyzn, a także zalecana  jest jako doskonały przeciwutleniacz w przypadku osób palących. 

Zarówno witamina E, jak i A są nam niezaprzeczalnie potrzebne na właściwie każdym etapie organicznego rozwoju, a także podczas codziennego funkcjonowania. Pamiętając o tym, że nasz organizm pozostaje dobrze zaprogramowaną maszyną, która napędza w zasadzie wszystko, co pozwala nam żyć – musimy zatroszczyć się szczególnie o jego prawidłowe działanie, a także regenerację.