Czy wapń szkodzi zdrowiu?

Wapno kojarzy nam się przede wszystkim z natychmiastową pomocą w przypadku wystąpienia różnego rodzaju reakcji alergicznych. W istocie –  jest najbardziej popularnym sposobem na walkę z objawami alergii, które objawiać się mogą w postaci wysypki, puchnięcia, zaczerwienienia oczu, czy też swądu. Sprawdzi się doskonale w przypadku objawów astmy lub alergicznego zapalenia nosa, albowiem doskonale odczula, przywraca naturalne pH skóry, stabilizuje i równoważy. Wapń bardzo często wchodzi w reakcje z wieloma substancjami, nie należy stosować go wraz z lekami farmaceutycznymi, które wykazują działanie silnie inwazyjne (takie leki wymagają zazwyczaj recepty lekarskiej), ponieważ osłabi on ich działanie, zahamowane zostaną procesy, przemiany i interakcje.

Właściwości wapnia

Wapń w formie suplementów diety aplikuje się na różnego rodzaju dolegliwości – co już ustaliliśmy. Przeważnie wykorzystywane jest ono do leczenia nadciśnienia lub bóli migrenowych. Jego niezwykła formuła opiera się o to, że działa ono bezinwazyjnie, szybko i kompleksowo, a poza tym nie jest to lek farmaceutyczny, a zatem nie pozostawia spustoszenia w organizmie. 

Jak wiadomo – wapń to podstawowy budulec kości, mięśni, stawów, a także tkanki łącznej, dlatego jego suplementacja pozostaje szczególnie ważna zarówno dla dzieci, dorosłych, jak również dla osób znajdujących się w podeszłym wieku. Należy zaznaczyć, że to zbyt mała ilość wapna jest szkodliwa dla zdrowia – nie samo wapno. Niedobór wapna jest przyczyną rozwoju osteoporozy, czyli choroby, która niszczy kości, sprawia, że są one kruche, łamliwe i powodują ból, nie wspominając już o znacznym dyskomforcie, jaki odczuwamy. Nasz organizm wykazuje znaczne zapotrzebowanie na takie składniki, jak wapno, albowiem dostarczenie go w pożywieniu może okazać się zbyt ubogie i zbyt mało wartościowe, a poza tym suplementy diety posiadają inną specyfikę. 

Mianowicie, suplementy to najbardziej skoncentrowane formy substancji czynnych, reprezentujące najwyższą jakość i mobilizację – ich regularne stosowanie zapewnia nam stuprocentową ochronę, bezinwazyjne oddziaływanie i pewność, że cały ten proces pozostaje w pełni bezpieczny dla naszego życia i zdrowia. Wapń to przede wszystkim – zdrowe, mocne kości, białe i twarde zęby oraz komfort codziennego funkcjonowania. Oczywiście podstawowym źródłem wapnia zawartym w pożywieniu są przetwory mleczne, jednak tak jak wspomnieliśmy wcześniej, obecna sytuacja na rynku żywieniowym przynosi zdecydowanie wątpliwe odczucia. 

Minerał, jakim jest wapń, pozostaje najważniejszym jonem występującym w naszym ciele. Odpowiada on, przede wszystkim, za zdrowe i ustabilizowane nerwy, lekki oraz spokojny sen, a także silne mięśnie, pozbawione oznak wiodczenia. Wapń szczególną rolę pełni zwłaszcza w perspektywie układu ruchu, ponieważ jest obecny w kościach (wpływa na ich gęstość) oraz w zębach. Wapń również zapewnia odpowiednią i kompleksową harmonię pomiędzy układem szkieletowym, a stanem wapnia wykrywanym w osoczu krwi. 

Wapń, jako jeden z najważniejszych pierwiastków, odpowiada za cykliczne i równomierne uwalnianie hormonu tarczycy – czyli kalcytoniny (powoduje tzw. absorpcję z krwiobiegu wprost do tkanek kostnych). Wapń doskonale kontroluje również częstotliwość skurczy mięśnia sercowego, a także doskonale wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego, co jest szczególnie ważne dla komfortu i psychiki codziennej egzystencji. Swoje piętno wapń zaznacza również w diecie alergików, albowiem pierwiastek ten minimalizuje przepuszczalność ściankową naczyń krwionośnych i wykazuje działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi stany alergiczne (ogniowe) powstające na skórze, a także wewnątrz układu pokarmowego.